UPOZORNĚNÍ: 6. 1. nefixujeme cenu zlata (státní svátek v Rakousku). Pražská prodejna do 11.1. uzavřena – kontaktujte nás na centrále 800 222 800.
Münze

Národní poklad: Třináct a půl tuny zlata!

Třináct a půl tuny zlata v hodnotě 181 milionů dolarů, tedy skoro čtyři a půl miliardy korun! 

To je český "zlatý poklad", který je pečlivě schovaný v sejfech České národní banky (ČNB), a to nejen v Praze, ale i v zahraničí. Kde se vzal? Vznikl společně s první republikou a Češi na něj dokonce pořádali sbírku 

Český "zlatý poklad" a část devizových rezerv České republiky tvoří zlaté cihly a české i evropské mince. Při sbírce, kterou Češi pořádali v euforii vzniku nové republiky, se vybralo 94 520 zlatých mincí a 65 kilo ryzího zlata. Už v roce 1925 měla republika 40 tun zlata... Dnes je to jen 13,5 tuny. Jak je to možné? Důvod je jednoduchý. Část se musela vrátit Slovensku po rozpadu republiky a v roce 1998 ČNB kolem 56 tun zlata prodala. Peníze prostě vydělávají a jsou "mobilnější". A k čemu nám tedy dnes zlato je? Slouží jako mezinárodní platidlo mezi státy a bankami a jako světově směnitelná rezerva státu. Podobná zadní vrátka má totiž snad každá země na světě. Kolik je třináct a půl tuny zlata cihliček a mincí v kusech? To je tajemství banky. Jejich počet neprozradí. 

Cihlička váží dvanáct a půl kila a nedá se koupit v žádném obchodě. Hodnota jednoho slitku, jak se cihle odborně říká, je zhruba čtyři miliony korun. Cena se ale aktuálně mění podle kursu dolaru a zlata na burzách. "Lidé se často diví, proč cihla váží právě 12 a půl kila. Představuje to totiž zároveň 400 takzvaných troyských uncí, což je váhová jednotka zlata," vysvětluje Pavel Palivec z tiskového odboru ČNB. Navíc to je váha, na, které se státy na začátku 20. století mezi sebou dohodly. Cihla zlata je totiž všude ve světě stejně velká i těžká. 

Každý zlatý odlitek má i svůj "rodný list" - certifikát. Část údajů je vyražena přímo na cihle. "Je to identifikační číslo, název rafinérie - slévárny, kde byla odlita, její pečeť a údaj o ryzosti," vysvětluje Palivec. 

Jedině údaj o hmotnosti se na cihly nepíše. "Vždy se znovu převažují a je to na nich i vidět. Některé jsou poškrábané," dodává Palivec. Hmotnost se zapisuje do certifikátu, který cihlu na jejím putování po světě doprovází. 

Zajímavosti 

* Cihla zlata - slitek, váží 400 troyských uncí, tj. kolem 12,5 kilogramu. 
* Jedna unce má v současnosti hodnotu 400 dolarů. 
* Cihlička může mít dva tvary, oblíbenější je ten na fotografiích, protože se lépe odlévá. 
   A lépe se s ní manipuluje. Hranol má jiné rozměry, ale stejnou hmotnost. 
* Zlaté cihly se odlévají v Jihoafrické republice, Rusku a USA, některé si třeba nechala odlít 
   bankéřská rodina Rockefelerů. 

Co se dá za poklad koupit? 

3000 bytů za 1,5 milionu  
11 199 aut za 400 tisíc  
3 miliardy rohlíků za 1,50 

Prameny :
Blesk, 8.11.2004

Zlatemince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...