UPOZORNĚNÍ: 6. 1. nefixujeme cenu zlata (státní svátek v Rakousku). Pražská prodejna do 11.1. uzavřena – kontaktujte nás na centrále 800 222 800.
Mapa Mincovna - česká jazyková verzia!

Galerie mincovny

Mincovna

Galerie Pražské mincovny představuje nejvzácnější díla českého mincovnictví 24 hodin denně. Prohlédněte si unikátní díla českého mincovnictví. Uvidíte vzácné i nedostupné práce českých autorů. Investiční medaile z ryzího zlata a stříbra jsou prodávány jako investiční instrument. Výrazný růst jejich ceny se opírá o tři základní důvody : Jsou raženy z drahých kovů, mají uměleckou hodnotu a jejich náklad je omezený." Na této stránce najdete čtyři odkazy na kapitoly podrobněji představující emitované série investičních medailí.

ČESKÉ MINCOVNY

Mince a bankovky: Srdce národa ve vašich rukách

Od dob první československé republiky se v našich mincích a bankovkách snoubí svět umění se světem financí. Tato harmonická symbióza dává vzniknout platidlům, která nejsou pouhými prostředky směny, ale také uměleckými díly nesoucími národní identitu a kulturní dědictví. Prvními autory našich platidel byli velikáni jako Max Švabinský, Otakar Spaňiel, Josef Šejnost a Alfons Mucha, jejichž geniální tvorba vtiskla československým penězům,medailím a plaketám nezaměnitelný charakter a estetickou hodnotu.

Geniální tvorba Oldřicha Kulhánka

Geniální výtvarník Oldřich Kulhánek se může směle postavit vedle těchto mistrů. Jeho bankovky jsou ukázkou výtvarné brilance a hlubokého porozumění historickým a kulturním kontextům našich národů. Kulhánek svou tvorbou pokračoval v tradici, která činí z českých platidel malé umělecké poklady. Každá bankovka, kterou vytvořil, je výsledkem pečlivého studia díla a života vyobrazených osobností a rovněž mistrovské práce, která vypráví příběh národa a jeho hodnot.

Národní galerie v kapsách každého z nás

Mince, které se v českých mincovnách razí, jsou uměleckými díly té největší národní galerie, kterou spoluvlastní každý z nás. Jmenuje se česká koruna. Každá mince této jedinečné měny nese kus historie, kultury a uměleckého génia, který do ní vtiskli její tvůrci. Snad nejlépe tento pozoruhodný fenomén vyjádřila mimořádná umělkyně Marie Uchytilová, autorka mince 1 Kčs, svými slovy: “...jaká to příležitost pro umělce – své srdce celému národu položit do dlaně!“ Tento citát dokonale vystihuje hodnotu a význam, který mají mince pro českou národní identitu a kulturní dědictví.

Historické kořeny českého mincovnictví

Stříbro, tento blyštivý bílý kov proslavil české země ve světě středověku a raného novověku. Slávu českých mincoven dodnes připomíná jméno nejsilnější světové měny: dolaru. Tento název je odvozen od stříbrné jáchymovské mince ražené českým šlechtickým rodem Šliků, známé jako jáchymovský tolar. Joachimsthaler se stal inspirací a dal jméno americkému dolaru, což je důkazem významu a vlivu českého mincovnictví na světovou historii financí.

Dvě mincovny, jedno dědictví

Možná vás překvapí, že v Čechách působí dvě mincovny: Česká mincovna a Pražská mincovna. Žádná z nich ale není státní podnik. Obě jsou malé rodinné firmy, které udržují české mincovní řemeslo na světové úrovni. Tyto mincovny navazují na bohatou tradici českého mincovnictví, které se může pyšnit řadou významných milníků a úspěchů.

Česká mincovna

Česká mincovna, sídlící v Jablonci nad Nisou, je hrdým pokračovatelem této tradice. Specializuje se na ražbu mincí, medailí a pamětních mincí, které jsou nejen oblíbené mezi sběrateli, ale také uznávané pro svou kvalitu a uměleckou hodnotu. Česká mincovna spolupracuje s předními umělci a designéry, aby zajistila, že každá ražba je mistrovským dílem, které odráží bohatství české kultury a historie.

Pražská mincovna

Pražská mincovna, druhý klenot českého mincovnictví, rovněž pokračuje v tradici vytváření vynikajících mincí a medailí. I když menší, její význam je nesmírný, protože se soustředí více na kvalitu než kvantitu produkce a umělecké zpracování. Pražská mincovna je známá svou precizní prací a inovativními přístupy, které kombinují tradiční techniky s moderními technologiemi. Její práce jsou vydávány ve velmi malém nákladu, což je příslibem vyššího budoucího zhodnocení sběratelských unikátů z její produkce.

Umění a finanční historie

Když se podíváme na historii československých a českých mincí a bankovek, vidíme více než jen finanční instrumenty bankovního systému. Vidíme příběh národa, jeho bojů, triumfů, ideálů a kulturního rozkvětu. Každá mince a bankovka je svědkem doby, ve které byla vytvořena, a nese v sobě otisk tehdejšího umění, politiky a společenských hodnot.

Symbolika a umělecká hodnota

Mince a bankovky nejsou jen nástroji obchodu, ale také symboly národní hrdosti a identity. Když držíme v rukou českou korunu, držíme také kus národní historie a kultury. Tato symbolika je důležitá nejen pro historiky a sběratele, ale pro každého, kdo cítí spojení se svou zemí a jejími tradicemi.

lis Thonnellier
Médailleur [-dajör], franc., umělec ryjec, který zabývá se řezáním čili rytím kolků neb želez k ražbě medaillí. V starších dobách byli to ponejvíce zlatníci nebo ryjci při mincovnách zemských i přináleželi k tak zvanému »mincovnímu příbuzenstvų (Münzverwandte), v kterémžto pojmenování zahrnováno vše, co působilo při zemských mincovnách jako personál úřední nebo pomocný. Od takového médailleura očekávána byla vždy práce lepší, důkladnější než od prostého řezače želez mincovních; on pracoval pro ražbu mince z pravidla též jen kusy hlavní – návrhy, hlavy panovníků a pod. Jeho hlavním polem působnosti bylo však rytí štočků medaillových pro dvůr nebo komory panovničí. Mimo tyto médailleury, kteří byli osobami spíše úředními, zabývalo se a zabývá prací médailleurskou vždy i hojně ryjců soukromých, kteříž ovšem, když prací svou zvlášť byli vynikli, často povoláváni bývají v úřad k mincovnám. ( Ottův slovník naučný )  Více na profilech medailérů Pražské mincovny.

SEZNAMTE SE S MEDAILÉRY
Naše umělecká díla jsou výsledkem tvůrčí síly akademických sochařů a malířů.


Michal Vitanovský

Vladimír Oppl

Mária Poldaufová

Tomáš Lamač

Zbyněk Fojtů

Miroslav Hric

Tereza Eisnerová

Ivan Řehák

Miroslav Schovanec

Tomáš Lamač

Petra Lamačová

Jiří Harcuba

Charvát Luboš

Majka Wichnerová

Karel Zeman

Danieal Kartáková

Jiří Věneček

Josef Uprka

Alžběta Slámová

Jiří Dostál

Vojtěch Dostál

Asamat Baltaev

Miroslav Rónai

Jaroslav Bejvl

Josef Oplištil

Lenka Nebeská
ZÁRUKY SPOKOJENOSTI
Při nákupu numismatiky.

VŠE PRO SBĚRATELE
Vše co vaše sbírka potřebjue, najdete u nás. Naše nabídka sběratelských potřeb je nejširší v ČR i na Slovensku.
LEVNÉ CENY
U nás nakoupíte za výhodné ceny. Sledujte pravidelně naše akční nabídky. Nakupujte v našem velkoobchodu.
ČESKÝ PUNC
Originální české výrobky.
Řádně označeny puncovní značkou.
Zlato a stříbro pro jejich výrobu dodává rakouská státní mincovna.
ČNB + NBS
Jsme smluvní partner
České národní banky
Národnej banky Slovenska
Pražské mincovny a.s.
VYKOUPÍME VAŠE ZLATO
Zlato co u nás koupíte, u nás i prodáte.
Vykupujeme i zboží zakoupené u konkurence.
21 LET ZKUŠENOSTÍ
Jsme zkušení, diskrétní a spolehliví.
Přesvědčte se sami.
ZLATÉ MINCE SOUČÁSTÍ ČESKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ

Stránky Zlatemince.cz byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní informační zdroj. Cílem jeho digitalizace Národní knihovnou je, aby byl uchován do budoucna a stal se součástí kulturního dědictví českého národa. Proto je obsah stránek Zlatemince.cz archivován několikrát ročně. Archivní záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

České mince a v Čechách vyráběné medaile jsou dokladem kulturní a technické vyspělosti národa. Jsou nositeli ideálů své epochy a dobovým poselstvím budoucím generacím.

České mince
NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY
Zlatovna vám přináší zprávy ze světa české historie, umění a kultury.
Tradiční české dukátové ražby.
ČESKÉ TRADIČNÍ
RAŽBY
Tematické kolekce.
TEMATICKÉ
KOLEKCE
Limitované edice.
LIMITOVANÉ
EDICE
VIP Ražby.
V.I.P.
PRODUKCE
Zlatemince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...